Pandemi sürecinden dolayı hepimiz kilo aldık ve artık bizi rahatsız etmeye başladı. Şok diyet nedir? Zararı var mıdır? Kilolarımızdan hemen kurtulmak doğru mudur? Konularında önemli bilgiler içeren bu yazımızı hazırladık.

Kilolarınızdan bir an önce kurtulmak isteyen kişiler şok diyetlere başvururlar. Peki, Şok diyet nedir? Zararı var mıdır?merak ediyor musunuz? Eğer öyleyse konuyu daha detaylı anlatmaya başlayalım.

Şok diyetlerin çoğu size kısa zamanda mucizevi bir şekilde kilo vermeyi vaat eder. Şok diyet demek kısaca ani kilo vermek anlamındadır. Bu diyetleri şöyle tanırsınız. Genelde 3 günde 5 kilo verdiren diyetler, İsveç diyeti, lahana diyeti gibi isimleri olan diyetlerdir. Hemen hemen bir çok yerde karşınıza çıkar. Ama bu tür diyetler sağlıklı değildir. Hiçbir diyet uzmanı çok kısa sürede kilo verdiren diyetler önermez. Çünkü vücuda pek çok zararlı etkileri olur.

Şok Diyet Nasıl Olur?

Şok diyetlerin zararlarını anlatmadan önce Şok diyetler nasıl olur?Hakkında bilgi vermek istiyoruz. Bir diyet listesinin şok diyet olduğu nerden belli olur?

Daha önceki paragraf içerisinde belirttiğimiz gibi bu diyetleri isimlerinden tanıyabilirsiniz. 10 günde 5 kilo verdiren diyet, detoks diyet bunun gibi bize çok kısa sürede kilo verdiğini söyleyen diyetlerdir. Bu diyet listeleri çok düşük kalori içerirler. Örneğin en fazla 600-800 kalori gibi. Neredeyse hiçbir şey yemenize izin verilmez. Bir de spor yapmanız istenir. Bu kadar az kalori ile spor yapmanıza da olanak yoktur.

Bazı şok diyetler ise tamamen sıvı alımı ile ilgili sıvı diyetlerdir. Bu diyetler en tehlikeli diyetlerdir. Gıda alımı olmadığı için vücut kas kaybeder. Üstelik bu diyetler vücutta aşırı açlık oluşturacağı için daha fazla yemenide sebep olur. Bu yüzden bu tür diyetler asla sağlıklı değildir. Aksine sağlımızı ciddi anlamda tehdit ederler

Şok Diyetlerin Zararları

Şok diyetler ciddi anlamda size zarar verirler. Şimdi başlıklar altında Şok diyetlerin zararları hakkında bilgi vermeye çalışalım.

  • Bağışıklık sisteminiz zayıflar:Vücudunuz eksik kalori almış olduğu için bağışıklık sitemi hastalıklara açık hale gelir ve savunmasız kalır. Çok daha çabuk enfeksiyonel hastalıklara yakalanırsınız.
  • Kemik yoğunluğunuz azalır:Bu durum özellikle kadınlar için çok tehlikelidir. Alınan eksik besinler vücutta kalsiyum, fosfor dengesini bozar. Bu durumda gerekli olan kortizol hormon salgılanmaz ve kemik sistemi zayıflar.
  • Organ hasarı oluşabilir: Beyin, karaciğer, böbrekler gibi organlar sürekli çalıştıkları için enerji tüketirler. Bu tür diyetlerde karbonhidrat alımı yapılmadığından organlar yeterli düzeyde çalışmaz. Ayrıca kalp krizi, inme ya da böbrek yetmezliği meydana gelir. Şok diyetler organlara zararlıdır.
  • Metabolizmanız yavaşlar: Az besin aldığınızda metabolizma çalışmaz. Vücut bu sefer yağ depolarını korumak için kaslarınızı eritir. Kas kayıpları yaşarsınız.
  • Depresyona yol açar: Şok diyetler uygulanırken açlık hissi yükseleceğinden duygu durumlarınızda bozukluklar olur. Sizi depresyona sürükler.

Şok Diyet Yapmadan Sağlıklı Kilo Vermek

Eğer kilo vermek istiyorsanız Şok diyet yapmadan sağlıklı kilo vermek mümkündür. Öncelikle ilk yapmanız gereken hastanelerin diyet kliniklerinden bir randevu almanız gerekir. Burada uzman size gerekli tahlilleri yaparak size uygun bir diyet programı sunar. Böylelikle daha sağlıklı ve kalıcı şekilde kilo vermiş olursunuz.

Uzmanlar şok diyetlerin ne kadar tehlikeli ve sakıncalı olduğunu ve asla yapmamız gerektiğini altını çizerek belirtmişlerdir. Çünkü yukarda da belirttiğimiz gibi siz bu diyetlerle sadece kas ve su kaybedersiniz. En önemlisi sağlığınız kaybedebilirsiniz. Bu yüzden mutlaka bir uzmana görünerek, kendinize özel hazırlanan bir diyet uygulayın ve ömür boyu sürecek kalıcı bir kilo verme yöntemi uygulayın. Kısacası yeme alışkanlıklarını değiştirin ve sağlıklı kalın.