Zaman içinde yenilen besinlerden kaynaklı olarak vücutta toksinler birikebilir. Toksinlerden kurtulmak için doğru bir beslenme programı yapılmalıdır. Toksin atıcı diyet nasıl yapılır, vücudu toksinlerden arındırmak için neler tüketmelisiniz cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Toksinlerden kurtaran diyet vücut için arındırıcı olmakla birlikte kendinizi ruhsal olarakta daha iyi hissetmenize yol açacaktır.

Detoks Programı

Aşırı stres altında çalışanlar, hareketsiz bir yaşam sürenler, sabah uyanmakta zorluk çekenler, ödem ve şişkinlik sorunu yaşayanlar detoks programı uygulamalıdır. Detoks diyetinde su tüketimi oldukça önemlidir. Bunun yanında siyah çay tüketilmemesi gerekir.

Kalkınca: Limonlu su

Kahvaltı: Şekersiz süt, tahıl gevreği, kuru kayısı

Ara öğün: Taze hazırlanmış meyve suyu

Öğle: Izgara veya fırında balık, salata, taze sebze tabağı

İkindi: Yeşil elma, bisküvi

Ara öğün: Limonlu su veya ıhlamur

Akşam: Bulgur pilavı, yoğurtlu semizotu salatası, nohut

Gece: Bitki çayı veya su

Toksinlerden Arındıran Gıdalar

Zencefil

Toksinlerden kurtulmak için tercih edebileceğiniz zencefil midenizi rahatlatmanın yanı sıra sindirime yardımcı olabilir ve şişkinliği azaltabilir. Aynı zamanda çok sayıda antioksidan içerir ve bağışıklığa iyi bir destek sağlar.

Sarımsak

Sarımsak, güçlü ve bazen rahatsız edici kokusuna rağmen detoks için harikadır. Antiviral, antibakteriyel ve antibiyotik özelliklere sahip olan sarımsak, vücudu enfeksiyonlara karşı korumaya yardımcı olabilecek beyaz kan hücresi üretimine yardımcı olan allisin de içerir.

Enginar

Antioksidanların yanı sıra lifle doludur ve yağlı yiyeceklerin sindirilmesine ve karaciğer fonksiyonunun uyarılmasına yardımcı olabilir. Enginar tüketmenin ve vücudun detoksunu başlatmanın iyi bir yolu, yemeklerinize bir miktar buharda pişirilmiş enginar yaprağı eklemektir.

Limon

Detoks yapmak isteyenler için limon bir vazgeçilmeztir. C vitamini ile dolu olan limon, vücut üzerinde olumsuz etkileri olabilecek serbest radikallerle savaşmak için harikadır. Ek olarak, limonun alkali etkisi vardır, vücudun pH dengesini düzeltmeye yardımcı olur ve böylece bağışıklık sistemini geliştirir. Sıcak suda bir dilim limon, detoksunuza başlamanın basit bir yoludur.

Yeşil çay

Yeşil çay detoksu desteklemeye yardımcı olan ve ek yararlar sağlayan aktif maddeler içerir. Yeşil çay antioksidanlarla doludur ve vücuttaki toksinlerin atılmasına yardımcı olabilir. Karaciğer performansını artırdığı ve karaciğeri hastalıklardan koruyabileceği tespit edilmiştir. Detoks listesi için uygun olacak yeşil çay günde en fazla iki fincan tüketilmelidir.

Taze meyve

Taze meyveler lif açısından zengindir ve detoks diyetinde önemli bir rol oynayabilir. Diyetinize meyve eklemek kolaydır; güne meyveli smoothie ile başlayabilir ve gün boyunca açlık hissettiğinizde meyve yiyebilirsiniz. Ara öğünleri de zengin hale getirecek taze meyveler uzun süre boyunca daha tok hissetmenize aracı olacaktır.

Detoks Neden Yapılır?

Günümüzde artan çevresel kirlilik, dengesiz beslenme alışkanlıkları ve hareketsiz yaşamla birlikte detoks bir şart haline gelmeye başlamıştır. Özellikle aşağıdaki sıkıntılardan sıklıkla şikayetçi durumda olanların detoks programlarından birine yönelmesi gerekir:

  • Sebepsiz yere ortaya çıkan baş ağrıları
  • Yorgunluk
  • Kendini kötü hissetme
  • Solgun cilt yapısı
  • Uyku bozukluğu
  • Sindirim sistemi bozukluğu

Gibi pek çok sorun detoks diyetleri üzerinden rahatlıkla çözüme kavuşturulabilir. En az 3 gün süren detoks programıyla karşılaşılan şikayetlerin hafifletilmesi mümkündür. Olumlu etkilerin bariz bir şekilde artması için egzersiz programı da detoks sırasınca yapılabilir. Detoks sırasında kilo vermeyi daha rahat hale çekmek için su tüketiminin artması tavsiye edilmektedir. Su arındırıcı özelliğe sahip olduğundan dolayı detoksun daha verimli hale gelmesine yardımcı olur. Bu nedenlerden kaynaklı olarak detoks programı boyunca bol su tüketimine ağırlık vermek gerekir.