Yaygın Alerjilerin Nedenleri

Alerjiden muzdarip insanlar için durum normalde küçük bir rahatsızlık olarak görülüyor. Bununla birlikte, kişilerin hastanede kalmayı gerektiren ciddi alerjik reaksiyonlara sahip olduğu durumlar vardır, ancak bunlar nadirdir. Bir reaksiyona neden olabilecek bir dizi alerjen vardır, bunlar arasında toz, polen, evcil hayvan tüyleri ve belirli yiyecekler bulunur. Alerjinin nedenini belirlemek bazen çok zordur ve bazı kişiler bunu yapmak için cilt ve kan testlerine dönerler. Tanımlandıktan sonra alerji, reçeteli ilaçlar veya reçetesiz satılan ilaçlar kullanılarak tedavi edilebilir.

Bir alerji normalde, gerçekten zararsız olmayan bir maddeye vücudun aşırı duyarlı olması olarak tanımlanır. Bir kişinin belirli bir maddeye neden ters tepki göstereceği ve bunun başka bir kişiyi hiçbir şekilde etkilemeyeceği açık değildir. Bununla birlikte, çalışmalar alerjik eğilimlerin genellikle kalıtsal olduğunu göstermiştir. Alerjisi olan ebeveynler, genellikle hassas tepkilere daha yatkın çocuklara sahip olurlar. Bununla birlikte, alerjik reaksiyonu tetikleyen alerjen ille de aynı olmayacaktır.

En yaygın alerjenler polen, toz, küf, yiyecek ve hayvan tüyleridir. Polen, bitki üremesinde çok önemli bir rol oynayan ince toz parçacıktır. Bu parçacıklar genellikle çimenlerde, yabani otlarda ve ağaçlarda bulunur ve bazı kişilerde alerjik reaksiyonları tetiklediği bilinmektedir. Tahriş edici maddeler gözlerde, burunda ve boğazda reaksiyonlara neden olabilir.

Polen alerjenleri genellikle solunur, bu nedenle solunum yollarını, sinüsleri ve mukus zarlarını etkileme eğilimindedirler. Havadaki istilacılara karşı koruması olmayan gözleri, boğazı ve ciğerleri de etkileme eğilimindedirler. Semptomlar burun akıntısı, boğaz ağrısı ve sulu kaşıntılı gözleri içerir.

Evcil hayvan tüylerine karşı alerji, başka bir yaygın alerjidir. Evcil hayvanlar sürekli olarak saç veya deri parçacıkları dökerler ve bunlarda ve ayrıca evcil hayvanın idrarında ve tükürüğünde bulunan protein alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Evcil hayvanlar, özellikle köpekler ve kediler, birçok evde bulunur; bu nedenle bu alerji çok yaygındır. Belirtiler arasında öksürme, hapşırma ve sulu, kaşıntılı gözler yer alır.

Bazı kişiler ayrıca fareler, hamsterler, kuşlar, tavşanlar ve atlar gibi hayvanlara karşı da alerjik reaksiyon yaşarlar. Bu sorunu hafifletmek için, hayvan severler semptomlarından kurtulmak için genellikle ilaç tedavisine başvururlar.

Tozlara karşı alerji, birçok insanın maruz kaldığı bir başka yaygın alerjik reaksiyondur. Tozlar, genellikle evlerini iç mekanlarda yapan çok küçük organizmalardır. Döşemeli mobilyalar, yastıklar, şilteler, halılar ve doldurulmuş hayvanlar gibi sıcak yerlerde gelişirler. Tüm yıl boyunca yaşarlar ve insanların ve hayvanların saçtığı deri parçacıklarıyla beslenirler. Bu organizmalardan gelen atıklar alerjik reaksiyona neden olabilir. Belirtiler arasında hapşırma, gözde sulanma ve burun kaşıntısı yer alır. Bu alerjiden muzdarip kişilerin çarşafları, kilimleri ve halıları düzenli olarak ve yüksek sıcaklıklarda temizlemeleri tavsiye edilir.

Yaygın alerjiler genellikle antihistaminiklerin kullanımıyla tedavi edilir. Bu, daha zahmetli semptomlardan kurtulmayı sağlayacak ve ayrıca alerjene karşı etki edecektir.