Üniversiteler her yıl belirli sayılarda kurumlar arası ya da kurum içi yatay geçiş yapmak isteyen öğrenciler için kontejyan ayırmaktadır. Başladığı bölümü benimsemeyip birinci yıl bitiminde bölüm ya da üniversite değiştirmek isteyen öğrenciler için YÖK’ün uygulamış olduğu yatay geçiş kuralları uygulanmaktadır.

Yatay geçiş nedir ?

Üniversite öğrencilerinin kurumdışı ya da kurum içi aynı ya da farklı bir bölüme geçişini sağlayan programdır. Birçok öğrenci için oldukça faydalı olabilecek yatay geçiş durumu bazende istenmeyen sonuçlarla karşılaşılıp acaba hata mı ettim sorusunu akıllara getirmektedir. Üniversite yatay geçiş nasıl yapılır ? Her yıl belirli kontejyanlar dahilinde başvurular alınan yatay geçiş kontejyanları oldukça sınırlı sayıda yapılmaktadır. Üniversitede yatay geçişlerle her üniversitenin belirlemiş olduğu şartları iyi değerlendirmeli bunlara göre yatay geçiş kararı verilmelidir. Bu yazımda sizlere zamanında yatay geçiş yapmayı düşünen birisi olarak kazandığım tüm tecrübelerimi paylaşacağım. Üniversite yatay geçiş nasıl yapılıryatay geçiş şartları nelerdir ve yatay geçiş ne zaman yapılır gibi konularda yardımcı olacağım.

Üniversitelerde yatay geçişle hayal ettiğiniz üniversitede lisans ya da önlisans eğitiminizi tamamlayabilirsiniz. Her yıl yayınlanan kontejyanlarla alımların oldukça sınırlı olduğu yatay geçiş kontejları üniversiteler nezdinde yayınlanmaktadır. Birçok öğrenci açısından yatay geçiş kuralları ve yatay geçiş için hangi şartlar sağlanmalı konusu malesef ki bilinmemektedir. Üniversite yatay geçiş nasıl yapılırortalama ile yatay geçiş var mıönlisans yatay geçiş mümkün mü, kurumlar arası yatay geçiş nasıl yapılır başlayalım.

Üniversite Yatay Geçiş Şartları Nelerdir ?

Üniversitede kurumlar arası yatay geçiş yapmak isteyen öğrencilerin en sık arattığı sorulardan birisi yatay geçiş şartları nelerdir konusu olmaktadır. Her üniversitenin belirlemiş olduğu birtakım şartlar olmakla birlikte çoğunun aradığı en büyük koşul yüksek not ortalamasıdır. Genel olarak 3,00 – 3,50 not ortalaması ile yatay geçiş öğrencilerini kabul eden üniversiteler asgari şartlarını kendi web sayfalarında yayınlamaktadır. Buradan anladığınız gibi üniversitenin 1.yılı oldukça önemlidir. 1.yıl öyle böyle geçer nasıl olsa diyip dersleri sallamazsanız ilerde not ortalaması açısından hem akademik kariyer düşünenler hem de yatay geçiş vs gibi durumlarda sorun yaşamazlar.

Üniversite yatay geçiş nasıl yapılır ? Not ortalamasının dışında en sık karşılaşılan durumlardan biriside merkezi seçme sınavının puanını karşılama durumudur. Ne demek yani ? Örnek vermek gerekirse İTÜ maden mühendisliği programı 2020 yılında MF-4 puanıyla minimum 400 puanla öğrenci alımı yaptıysa siz o yıl girdiğiniz sınavdan ve MF-4 puan türünden en az 400 puan almış olmalısınız.

Kurumlar arası yatay geçiş nasıl yapılır ? Bunun dışında öğrenci MF-4 puanıyla maden mühendisliği kazanmış olsun. Fakat yatay geçişle inşaat mühendisliği programına geçiş yapmayı düşünsün. İnşaat mühendisliği bölümü hangi puan türü ile öğrenci kabul ediyorsa o puan türünden yatay geçiş yapacağı okulun şartlarını taşıyor olması gerekir. 20200 yılında üniversite sınavına girmiş bir kişi TYT sınavı puanı oluşmuş, AYT puanı oluşmamış ise haliyle TYT puanı ile öğrenci kabul eden üniversitelere yatay geçiş hakkı bulunur.

Üniversite yatay geçiş nedir nasıl yapılır

Üniversite yatay geçiş nedir nasıl yapılır

Yatay geçiş ne zaman yapılır ? Yatay geçişler lisans eğitimi alan bir öğrenci için 1.yıl sonunda (1.yıl sonu 2 yıl başlangıcı) yapılabilmektedir. Ve üniversitede aldığınız ingilizce hazırlık sayılmamaktadır. Önlisans öğrenimi gören öğrencilerde ilk yarıyıl ya da son yarıyıl için, lisans programlarında ise ilk yıla ya da son yıla başvuru yapılamaz. Burdan anlayacağınız üzere yatay geçişler 2.sınıfa başlarken yapılabilir. 1 yıllık not ortalaması oluşmadan mevzuat gereği yatay geçiş mümkün değildir.

Yatay geçiş kontejyanları nasıl belirlenir ? Yatay geçiş kontejyanları üniversitelerin nezdinde olmakla beraber genelde o bölüm için ayrılan kontejyanın %5-10 arası gerçekleşmektedir. Bir örnekle açıklamak gerekirse İstanbul Üniversitesi işletme bölümü 2020 yılında 120 kişi aldı. Yatay geçiş için %5 kontejyan belirlerse 6 kişi olacaktır.

Yatay Geçiş Türleri Nelerdir ?

1)Kurumlar arası yatay geçiş

Kurumlar arası yatay geçiş sistemi öğrencinin okuduğu üniversiteden başka bir üniversiteye geçiş yapması durumudur. Burada öğrenci İTÜ kimya bölümü öğrencisi olduğunu varsayalım. Yerleşmeyi istediği bölüm ise ÖDTÜ kimya ya da daha farklı bir bölüm olabilir. Bu durumda öğrenci kurumlar arası yatay geçiş hakkında faydalanmış olur. Kurumlararası yatay geçiş yaparken belirli şartlar aranmaktadır. Burada öğrenci birinci yılın sonunda not ortalaması 100 üzerinden minimum 60 olması aranır.

Eğer not ortalaması şartını sağlayamıyorsanız bu durumda merkezi sınav puanı ile yerleşmeye çalışırsınız. Bu durumda yukarıda bahsetmiş olduğumuz puan türlerinde asgari şartları taşımanız aranmaktadır. Tabi ki bu şartları başvuran öğrenci sayısının az olup, tüm herkes yerleştikten sonra sıra size gelebilir. Aksi taktirde öncelikle not ortalaması ve merkezi puan yeterliliği olan öğrenicinin kaydı yapılır.

Yatay geçiş yapmayı düşündüğünüz üniversitenin öğretim dili ingilizce ya da farklı bir dil ise öğrenci üniversitenin yapacağı yabancı dil yeterlilik sınavından başarılı olması gerekir. Ya da ulusal ya da uluslar arası geçerliliği olan TOEFL, IELTS gibi sınavlardan üniversitenin belirlemiş olduğu asgari puanı almaları beklenir.

2)Kurum içi yatay geçiş

Boğaziçi üniversitesi sosyoloji okurken zamanla tarihe olan ilginizin arttığını düşünüp aynı üniversite içerisinde tarih bölümüne geçiş yapmak isteyebilirsiniz. Bu durumda merkezi sınav puan türünün tarih bölümüne yetip yetmeyeceğini araştırmak olmalıdır. Sınava girdiğiniz yıl aldığınız puan türü asgari şartlarda tarih bölümü için yeterliyse kurum içi yatay geçiş yapmanızda belirli kontejyanlar dahilinde herhangi bir sorun bulunmamaktadır.

Yatay geçiş ile ilgili sıkça sorulan sorular

1.Açıköğretim ya da uzaktan eğitim programlarında okuyan birisi yatay geçiş ile örgün eğitime geçiş yapabilir mi ?

Öğrencinin genel not ortalaması 100 üzerinden 80 ise ve merkezi sınav puanı geçmek istediği üniversitenin ilgili bölümüne yetiyorsa açıköğretim ya da uzaktan eğitim programlarından örgün eğitim yapılan üniversitelere yatay geçiş yapılabilir.

2.Açıköğretim ya da uzaktan eğitim bölümleri arasında geçiş yapılabilir mi ?

Evet yapılabilir. Örnek vermek gerekirse İstanbul Üniversitesi AUZEF’de tarih okuyan bir öğrenci Eskişehir Anadolu Üniversitesinin açıköğretim fakültesine şartları taşıdığı taktirde geçiş yapabilir.

3.Önlisans öğrencileri yatay geçiş yapabilir mi ?

Önlisans öğrencileri kurum içi ya da kurum dışı yatay geçiş yapabilir.

4.İkinci öğretim programından birinci öğretime geçiş yapılabilir mi ?

İkinci öğretim programlarında öğrenim gören öğrenciler başka bir ikinci öğretim programına geçiş yapabileceği gibi bölümde başarı not ortalaması olarak %10 luk dilime girdiği taktirde açılan kontejyanlar dahilinde birinci öğretime geçiş yapabilirler.

5.Üniversite 1.sınıfta yatay geçiş olur mu ?

Yatay geçiş yapma koşullarında yukarıda belirmiş olduğumuz gibi önlisans öğrencileri ilk ve son yarıyıla, lisans öğrencileri ise ilk yıla ya da son yıla başvuru yapamazlar. Başvuruların yapılabilmesi için birinci yılın bitmesi şartı aranır ve öğrenci ikinci yıla başvuru yapar.

6.Bir öğrenci kaç kez yatay geçiş yapabilir ?

Merkezi yerleştirme puanıyla öğrencinin bir defa yatay geçiş hakkı bulunmaktadır.

7.Kayıt donduran öğrenci yatay geçiş yapabilir mi ?

Öğrencinin kayıt dondurması yatay geçiş hakkına engel değildir. Kayıt donduran öğrencilerde belirli not ortalaması ve merkezi puanı sağlamaları durumunda yatay geçiş başvurusu yapabilirler.

8.Hazırlık sınıfı öğrencileri yatay geçiş yapabilir mi ?

Hazırlık sınıfı öğrencileri yatay geçiş hakkından faydalanamazlar. Yukarıda belirtildiği üzere hazırlık sınıfı birinci sınıftan sayılmadığı için ancak birinci yıl bittikten sonra yatay geçiş başvurusu yapılabilmektedir.

9.Yurtdışındaki yükseköğretim programlarından yatay geçiş yapılabilir mi ?

Yurtdışında öğrenim gören öğrenciler için üniversite senatosu yurtdışındaki öğrenciler için belirli bir kontejyan ayırırsa yatay geçiş yapmak için bir engel yoktur. Burada önemli olan üniversite senatosunun yurtdışında öğrenim gören öğrenciler için belirleyeceği öğrenci kontejyanıdır.

10.Hangi programlar arasında yatay geçiş yapılabilir ?

İlgili fakülte, yüksekokul ya da meslek yüksekokulu programında öğrenim gören bir öğrenci merkezi yerleştirme ve not ortalaması şartlarını taşıyabileceği bütün programlara yatay geçiş yapabilir. Burada yatay geçiş yaparken derslerin birbiriyle örtüşmesi önemlidir. Aksi taktirde müzik öğretmenliği programından mühendislik eğitimine geçerseniz programların uyuşmaması sebebiyle birçok dersi alttan alırsınız.