Yaygın Baş Ağrısı Belirtileri

Baş ağrısı tüm yaş gruplarında çok yaygındır. Hemen hemen her insan, hayatının bir noktasında bu problemle karşı karşıya kalır. Bazı baş ağrıları çok hafif ağrı verirken bazıları yirmi dakika ile üç saat arasında kalan çok yüksek düzeyde ağrı üretir. Doktorlar baş ağrılarını iki kategoride sınıflandırır: birincil ve ikincil. Birincil hastalıklar önemsizdir ve insan vücudu için zararlı değildir. Bunlar ağrı kesici ilaçlarla kontrol altına alınabilen geçici hastalıklardır. İkincil hastalıklar ciddidir ve ikincil baş ağrılarının ana nedenleri enfeksiyon ve ilaçların tetiklenmesidir. Bazı baş ağrıları açıklanabilir ve diğerleriyle birlikte bu ağrıya neyin sebep olduğunu belirlemek zor olabilir.

Baş ağrısının gerçek nedenlerini kimse bilmiyor. Baş ağrılarının nedenlerini ortaya çıkarmak ve farkındalık yaratmak için daha fazla araştırma yapılmalıdır. Bazı baş ağrıları, başın etrafındaki kan damarlarındaki daralmış kan akışından kaynaklanır. Diğer baş ağrıları ciddi kas kasılmalarından kaynaklanır. Bu tür baş ağrıları beyne de saldırır ve beyne zarar verebilir. Birincil baş ağrıları migren ve gerilim tipi baş ağrılarını içerir. Yüzde doksan veya daha fazlası bu birincil hastalıklarla karşı karşıyadır ve erkeklere kıyasla dişiler çoğunlukla bunlardan muzdariptir. İkincil baş ağrıları, küme baş ağrılarını, beyin tümörlerini ve diğer ciddi baş ağrısı hastalıklarını içerir.

Birincil baş ağrısının ana türü gerilim tipi baş ağrılarıdır. Temelde normal bir ağrıdır ve baş, beyin veya insan vücudunun herhangi bir bölümünde ciddi bir etkisi yoktur. Gerilim baş ağrıları başın arkasına veya üstüne saldırır. Bu tür baş ağrıları birkaç saat veya üç güne kadar kalabilir. İbuprofen, aspirin ve asetaminofen gibi tezgah üstü tedaviler, gerilim baş ağrılarını tedavi etmek için yeterlidir. Bu ilaçlar pakette belirtildiği gibi alınmalıdır.

Bir diğer birincil hastalık migren baş ağrılarıdır. Otuz beş milyondan fazla insan bu durumdan muzdarip. Tipik migren baş ağrıları tek taraflı ve atımlıdır, altı saatten yetmiş iki saate kadar sürer. Bu baş ağrısı çocuklarda, erkeklerde ve kadınlarda eşit oranda ortaya çıkar. Yetişkinlerde dişiler bu baş ağrılarıyla erkeklere göre üç kat daha sık karşılaşır. Hastalar mide bulantısı, fotofobi, kusma ve fonofobi ile sorun yaşayabilir. Migrenler ailelerde olabilir ve doktorlar, semptomları azaltmak için migrenin ilk belirtisinde reçete yazabilirler.

İkincil baş ağrıları, yukarıda tartışıldığı gibi, daha ciddi hastalıklardır. Bu hastalığın gerçek nedenini belirlemek için MRI Taraması veya CT Taraması gibi uygun tanı testleri kullanılmalıdır. Hasta ateş, yüzde şişlik ve kulaklarda puss hissedebilir. Ağrılı bir ikincil baş ağrısı türü, küme tipi baş ağrısıdır. Küme baş ağrıları doğaları gereği nörolojiktir ve son derece ağrılıdır.

Ayrıca öğrenilmesi önemli olan başka baş ağrısı türleri de vardır. Vasküler baş ağrıları beyindeki genişlemiş arterlerden kaynaklanır. Bazen akşamdan kalma, açlık veya kafein gibi tetikleyiciler bu genişlemeye neden olabilir. Bu baş ağrılarını uygun şekilde tedavi etmek için nedeninin belirlenmesi gerekir. Beyin hasarıyla sonuçlanan travmatik bir deneyim yaşadıysanız veya felç gibi tıbbi bir olay yaşadıysanız, bunlar baş ağrınızla ilgili olabileceğinden doktorunuzu bilgilendirmelisiniz.