Makale Yazarak Para Kazanma

Makale Yazarak Para Kazanma

Makale yazarak para kazanmak mümkün mü? Makale ya da içerik yazarlığı günümüzde yavaş yavaş popülerleşmeye başlayan meşhur mesleklerden biridir. Az buçuk eğitim hayatı olan herkesin yapabileceği, hakkında bilgi sahibi olduğu her konuda yazabileceği içerik yazarlığı oldukça yüksek kazançlar sağlayabilen bir iş modelidir. Peki makale yazmak nedir, makale yazarak nasıl para kazanılır? Makale yazmak kazançlı bir iş midir?

Makale Yazmak Nedir?

Makale yazmak teknik bir ifade ile, belirli bir konuda, belirli bir görüşü savunmak, ispat etmek amacıyla alanında uzman kişilerin yazdığı bir yazı türüdür. Fakat insanların para kazandığı tür makale yazarlığı değil içerik yazarlığıdır.  İçerik yazarları, belli bir konuda bazı içerikleri, kendi düşünceleri ile ifade ederek, internetten kaynak toplayarak yazar ve bu şekilde içerik üretimini gerçekleştirir. Yazdığı yazıyı da içerik sahibine satar ve bu şekilde gelir elde etmiş olur.

Makale Yazarak Para Kazanmak Mümkün Mü? Ne Kadar Kazanırım?

Makale yazarak para kazanmak elbette mümkündür ve kazanılan tutar, yapılan iş ve performansa dayalı bir şekilde değişim gösterir. Makale yazarlarının çoğu 100 kelime başına ücretlendirme ile çalışır ve kazancı da yazdığı kelime sayısına bağlıdır.

  • İşe yeni başlayan acemi yazarlar, yazdıkları makalenin 100 kelimesi için 1,5 TL civarı ücret alır.
  • Bir miktar tecrübe sahibi yazarlar ise 100 kelime başına 2,00 TL almaktadır.
  • İşinde yeteri kadar uzman olan ve yazdığı alan ile doğrudan ilgili yazarlar 100 kelime başına 3 TL alır.
  • Ajanslarda çalışan yazarlar ise 100 kelime başına 6-15 TL arası para alır ve genelde üretmesi çok zordur, zira büyük kurumsal firmalara içerik üretimi gerçekleştirilir.

Günde Ne Kadar Makale Yazabilirim?

Ürettiğiniz içeriğin kalitesine ve zorluğa bağlı olarak günlük yazılabilen içerik miktarı değişkenlik gösterir. Örneğin en basit kalitede içerikler günde 5 bin ila 7 bin kelime üretilebilirken, ajans için kurumsal firmalara içerik ürettiğinizde günde 1000 kelime ila 2500 kelime anca üretilebilir.

Makale Yazarlığı İşlerini Nereden Bulabilirim?

Makale yazarlığı işlerini pek çok yerden bulabilirsiniz. Bu işin önceliği ajanslardır, ajanslar hem kurumsal firmalar için hem de standart web site sahipleri için içerik üretmektedirler. Bu ajanslardan herhangi birine kayıt başvurusu yaparak rahatlıkla içerik yazmaya başlayabilirsiniz. Başvurabileceğiniz platformları aşağıda verdim.

  • İyimakale.com
  • İcerikguru.com
  • İcerikbulutu.com

Makale Yazarak Ayda Ne Kadar Para Kazanırım?

Makale yazarak kazanabileceğiniz aylık kazanç tamamen size ve performansınıza bağlıdır. Bu işi ek olarak yapan olduğu gibi, tam zamanlı yazar olarak çalışanlar da var. Bu nedenle kazançlarınız tamamen size ve gösterdiğiniz performansa bağlı.

  • Standart bir yazarlık yapıyorsanız tam zamanlı çalışarak ayda 2000 TL ile 3000 TL arası para kazanabilirsiniz.
  • Üst seviye ajanslarda çalışan bir yazarsanız, alacağınız ücret ayda 6000 TL’yi bulabilir.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sohbet Başla