Youtube Para Kazanma 2021 – 2022

Youtube Para Kazanma 2021 – 2022

Youtube Kanalı Açarak Para Kazanmak

Youtube kanalı açarak para kazanmak mümkün mü? Youtube, dünyanın en çok ziyaret edilen web hsitelerinden biridir, aynı zamanda dünyanın en büyük video barındırma sitesidir. Youtube ile para kazanmak, özellikle yeni neslin ciddi derecede kafa yorduğu ve bunun için çalıştığı bir yöntemdir. Youtube kanalı açarak para kazanmak için, öncelikle bir youtube kanalı sahibi olmalı ardından da bir miktar içerik yüklemesi gerçekleştirmeniz gerekiyor.

Kanalınızı Açın

Youtube’da para kazanmaya başlamak için hemen bir kanal kurun ve başlayın. Youtube kanalınızı kurduktan sonra, kısa bir sürede para kazanamayacaksınız, bunu kesinlikle bilmeniz gerekiyor.

 • Youtube kanalınızı kurun
 • Kanalınızın profil fotoğrafı ve kanal kapak fotoğrafını tasarlayın
 • Tasarlama işlemi bittiğinde, video üretimi için çalışmaya başlayın.

Nasıl Video Yükleyeceğinize Karar Verin

Youtube’dan para kazanmak için nasıl video yükleyeceğinizi bilmeniz gerekiyor. Zira yükleyeceğiniz videolar, nasıl ve ne kadar para kazanacağınızı önemli ölçüde etkiliyor.

 • Uzun çekilecek videoların para kazanma şansı daha da artıyor, zira uzun videolar da daha fazla reklam çıkıyor.
 • 1 saatlik video yüklediğinizde, bu video 100 bin izlenerek size 3 bin liranın üzerinde gelir sağlayabilir.
 • Bunun dışında kısa videolar yüklerseniz her 100 bin izlenme başına 90 TL ile 300 TL arasında gelir sağlar.

Adsense’ye Başvurun

Youtube’da para kazanmaya başlamak için en az 1,000 aboneye ulaşmış olmanız ve 240 bin dakika izlenme süresi elde etmiş olmanız gerekiyor. Yani youtube kanalınızdaki toplam izlenme süresi, 240 bin dakikadan az ve 1000 aboneden de az ise ne yazık ki reklam gösterimi ile para kazanamazsınız.

 • Adsense’ye başvurduktan sonra videolarınız incelenecek ve para kazanmaya uygun olup olmadığı araştırılacaktır.
 • Para kazanmak için uygun olan videolarınız rahatlıkla Adsense ile reklam geliri üretebilir.
 • Adsense sizi kabul ettiğinde artık para kazanmak için hazırsınız.

Nasıl Para Kazanırım?

Youtube’da kazanç sistemi Adsense’in verdiği reklamlar üzerinde kurulu. Biliyorsunuz Youtube’un sahibi Google, dolayısıyla Youtube reklamlarına da Google’ın kendi reklam şirketi bakıyor, yani Google Adsense. Bu firma, milyonlarca işletmeden aldığı küçük büyük reklamları sizin kanalınızda gösteriyor ve bu şekilde bir gelir sağlıyorsunuz.  Para kazanma mantığı, reklam gösterimleri ve tıklamaları üzerine işliyor.

Ne Kadar Kazanırım?

Youtube’dan kazanabileceğiniz tutar tamamen kanalınızın izlenme sayısı ve süresine bağlı olarak değişiyor. Youtube’da ne abone ne de izlenme size para kazandırıyor. Esas para kazandıran şey, reklam gösterimi. Videonuz ne kadar uzunsa o kadar çok reklam gösterimi oluyor doğal olarak o kadar çok para kazanıyorsunuz.

 • Youtube’da adını vermek istemediğimiz X adlı bir youtube kanalı bu ay 576 bin 332 defa izlenmiş ve bunun karşılığında 2 bin 116 lira gelir elde etmiştir.
 • Aynı şekilde Y adlı başka bir kanal ise bu ay sadece 96 bin defa izlenmiş ve 2 bin 335 lira gelir elde etmiştir.
 • Yine başka bir youtube kanalı bir ayda 2 milyon 332 bin kez izlenmiş ve sadece 2 bin 270 lira kazanmıştır.
 • Yani buradan anlayacağınız, tamamen reklam gösterimlerinden para kazanılıyor, izlenme ve abone hiçbir anlam ifade etmiyor.

Sponsor Anlaşmaları ile Gelir Elde Etme

Youtube sponsor anlaşmaları, genelde takipçisi ile arasında bağ kurmuş ve belli abone sayısına ulaşmış kişilere geliyor. Attığı her video 10 bin ve üzerinde izlenme alan youtube kanalları rahatlıkla sponsor bulabiliyorlar ve kanal büyüklüklerine göre alınan ücret de değişiyor.

 

 • Örneğin Enes Batur, sadece bir video sponsor anlaşması için 150 bin TL talep etmektedir.
 • Öte yandan, 25 bin abonesi bulunan ve videoları ortalama 5 bin ila 20 bin arası izlenen bir kanal sahibi tek videoluk sponsor anlaşması için 200 TL istemektedir.
 • Reynmen adlı youtuber ise ise kendi  şarkı klibine 1 milyon 750 bin liraya sponsor bulmuştur.

Youtube’da Hangi Kanal Ne Kadar Para Kazanıyor?

Aşağıda hangi kanalın youtube’dan ne kadar para kazandığını ortalama verilerle açıkladık. Sizlere de bir yol gösterici olmasını istediğimiz bu gelir tablosuna sadece Youtube reklam gelirleri dahildir, sponsor anlaşmalarından gelen gelirler dahil edilmemiştir.

Enes Batur: 300 bin TL ile 500 bin TL arası

Reynmen: 30 bin TL ile 60 bin TL arası

Uras Benlioğlu: 15 bin TL ile 25 bin TL arası

Ruhi Çenet: 60 bin TL ile 100 bin TL arası

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sohbet Başla