Youtubeda İzlenme Artırma Nasıl Yapılır

Youtubeda İzlenme Artırma Nasıl Yapılır

Youtube’da izlenme arttırma, youtube kanal sahiplerinin merak ettiği ve araştırdığı konular arasında yer alıyor. Çünkü bir kanalın gelir elde edebilmesi için, izlenmesi ve reklam gösterimi yapması gerekiyor. Youtube’da rekabet çok olduğu için, belli başlı konularda genelde herkesin yaptığı konularda izlenme kazanmak çok kolaydır. Fakat, izleyicilerin genelde zor bulduğu, rastladığı konuların reklam gösterimleri ve buna karşılık geliri çok yüksektir. Örneğin, ofis kelimesi ile alakalı yapılan videoların sadece 1000 izlenme için getirdiği reklam geliri 10 TL ve üzeridir. Bu rakam, bir youtube yayıncısının 1000 izlenmeden alabileceği en yüksek gelirlerden biridir.

İlgi Çeken Videolar Yükleyin

Youtube’da izlenme kazanmak kesinlikle kolay değildir. Özellikle izleyici kitlesi dar olan konularda video çekmek ve para kazanmak çok zordur. Bu nedenle, ilgi çeken, ilgi çekici videoların reklam gelirleri ciddi anlamda fazladır. Kanalınızdaki görüntülenmeleri artırmanın en iyi yolu, daha fazla ilgi çekici video yüklemektir. Bunun için de aşağıdaki adımları halletmektir.

Kapak Resmi

Thumbnail olarak da bilinen kapak resmi, videolardaki izlenmenin 67 oranındaki temel kaynağıdır. Yani kapak resminiz yeteri kadar ilgi çekiciyse youtube’da videolarınız çok yüksek izlenir. Youtube’da bir algoritma vardır bu algoritma şu şekilde çalışır;

  • Youtube, siz videoyu attıktan sonra hedef kitlenizi videoyu göstermeye başlar.
  • Bu aşamada videonuzun gösterildiği kullanıcıların kimi videonuza tıklayıp bakarken, kimileri hiç izlemez.
  • Gösterim oranı adı verilen bir Youtube istatistiğine göre, videonuzun toplam gösterim sayısının en az 6’sı kadar tıklanma alması gerekir.
  • Yani youtube’daki videonuz 600 kişi tarafından seyredilmişse, en fazla 10 bin kişiye gösterilmiş olması gerekir, daha fazla kişiye gösterilmişse bu videonuzun seyredilmeyeceği anlamına gelir.

Başlık

Youtube’da izlenmenin 30’luk bir kısmı da başlıktan gelir. Yani kapak resmi ve başlığı toplarsanız her 100 izleyiciden 97’si, başlığa ve kapak fotoğrafına bakarak gelmiş demektir. Kalan 3 kişilik kesim ise, arkadaşlarının kendilerine atması ve paylaşması sonucunda izlemiş veya bir yerlerde zorla karşına çıkmış izlemek zorunda kalmış demektir. Başlığınızı mutlaka iyi tutun, zira izlenmenin büyük bir kısmından tek başına sorumludur.

Etiket

Etiket çok önemli değildir fakat yine de iyi girilmiş bir etiket video izlenmelerini yüzde 2-3 oranında artırabilir. Etiketin önemini size şöyle tarif edelim.

  • Hiç etiket girilmemiş bir videonun 96-97 bin izlendiğini düşünün.
  • Bu videonun, etiket yüzünden kaybettiği izleyici sayısı sadece 3 bindir.
  • Yani, 100 bin izlenmede sadece 2-3’lük bir kayıp yaşatır.

Reklam Yapın

İzlenme artırmanın en kolay yollarından biri de reklam yapmaktır. Facebook veya Youtube üzerinden yapacağınız reklamlarla kanalınıza izlenme kazandırabilirsiniz. Facebook’ta izlenme maliyeti gönderi paylaşımınıza göre değişirken Youtube’da sabittir.

Facebook Reklamı

Facebook reklamında paylaştığınız gönderi, çektiği ilgiye göre çok veya az izlenebilir, bu açıdan ne kadar izleneceği hususunda bir garantide bulunmazlar. Videonuz ilgi çekmişse 100 TL’lik bir reklam parası harcayarak, 50 bin izlenme dahi elde edebilirken, ilgi çekmeyen bir videoda sadece 500 izlenme için 100 TL ödemek zorunda kalabilirsiniz.

Youtube Reklamı

Youtube reklamında ise durum tamamen farklıdır. Youtube reklamında, izlenme sayısı için para ödersiniz. Yani videonuzun ne kadar izleneceği kesin olarak bellidir ve bunun için para ödersiniz. Örneğin videom 10 bin kişi tarafından seyredilsin dersiniz ve tıklama başına para ödersiniz. Tıklama başına ücret, videonuzu açan ve en az 30 saniye izleyen kullanıcılar için hesabınızdan kesilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sohbet Başla